İYİ Parti adayı Tekin işsizliğe vurgu yaparken, AKP adayı Demir, ulaşımdan kültür merkezine bir dizi projesini anlatıyor. Bağımsız aday Usta ise Çarşamba ve Bafra ovalarının atıl kalmasından yakınıyor. Hedefi tarımsal sanayiyi ayağa kaldırmak

19 Mayıs’ın 100. yılının Samsun için önemi çok büyük olmasına karşın, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Atatürk’ün kurduğu, ilk genel başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Samsun’da büyükşehir belediye başkan adayı çıkarmaması yurttaşların tepkisine yol açtı. İYİ Parti’nin gösterdiği ve Millet İttifakı’nın adayı 26. Dönem CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin olması tepkileri dindirdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AKP adayı (Cumhur İttifakı) 60. Hükümette Bayındırlık ve İskan Bakanlığı görevini üstlenen Mustafa Demir, İYİ Parti adayı (Millet İttifakı) 26. Dönem CHP Milletvekili Hayati Tekin, bağımsız aday 25 ve 26. dönemde MHP’den milletvekili seçilen, MHP Grup Başkanvekili gibi görevlerde bulunan ve partiden ihraç edilen Erhan Usta, Saadet Partisi adayı Salih Şen, Demokrat Parti adayı Zeki Sayar yarışacak. Ancak yarış AKP adayı Mustafa Demir, İYİ Parti adayı Hayati Tekin ve bağımsız aday Erhan Usta arasında geçecek. 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde Samsun’da 1322 sandıkta 970 bin 989 yurttaş oy kullanacak.

Tekin’in vurgusu işsizlik

Seçim çalışmalarını yoğun bir tempoda yürüten İYİ Parti adayı Hayati Tekin, sahada vatandaşın nabzını tuttuklarını ve milletin AKP’ye sandıkta ciddi bir cevap vereceğini gözlemlediğini anlatıyor. Belediye başkanlığı, milletvekilliği yaptığını Samsun halkını iyi tanıdığını anlatan Tekin, “Şehir sıkıştı, otopark sorunu had safhada. İşsizlik deseniz almış başını gidiyor. Şehirde suç oranında ciddi artışlar söz konusu. Sanayi gelişmiyor, ticaret durma noktasına gelmiş halde. Ben 15 yıl belediye başkanlığı yaptım. Bu işler nasıl çözülür bilirim. Bizim partimiz olmayacak. Tüm Samsunluların oylarına talibim. Bu şehri gelecek yüzyıla taşımak için şehri güneye doğru büyütmemiz gerekiyor. Tüm projelerimizi hazırladık. Artık Samsun’da üst üste binen binalar, güneş görmeyen evler, yeşil alan ve otoparksız yapılaşmalar olmayacak.”

.